An Organization Institutions to Honour & Felicitate the talented Achievers & Instituons in all walks of life

Announcement:
24TH ANNUAL BHARAT NIRMAN AWARDS ON SUNDAY 4TH JUNE 2017 AT KOLKATA

Awards

2016

PANDIT AJOY CHAKRABARTY (CLASSICIAL MUSIC)

MUMTAZ SORCAR (ACTING - INDIAN CINEMA)

DR. SNEH DESAI (MOTIVATIONAL TRAINING)

JHULAN GOSWAMI (SPORTS - CRICKET)

SAJAN KUMAR BANSAL (ENTREPRENEURSHIP)

VAISHALI DALMIA (SOCIAL SERVICES)

IMRAN ZAKI (SERVICES TO EDUCATIONAL FRATERNITY)

GURPREET KAUR SETHI (CREATIVE PURSUITS)

LIPIKA BANERJEE (EDUCATION)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

JUSTICE ASOK KUMAR GANGULY (JUDICIAL SERVICES)

COUPLE AWARD

PANDIT TARUN BHATTACHARYA (CLASSICAL MUSIC)

GURU SANCHITA BHATTACHARYA (CLASSICAL DANCE)

INSTITUTION AWARDS

TANSUSREE SHANKAR DANCE ACADEMY (INDIAN DANCE)

THE REFUGE (SERVICES TO HOMELESS & HELPLESS ORPHANS)

ADVERTISING CLUB CALCUTTA (SERVICES TO ADVERTISING FRATERNITY)

2015

ACHIEVERS AWARDS

P. C. SORCAR JR. (MAGIC)

PAOLI DAM ACTING (INDIAN CINEMA)

VIKRAM PURI (HOTEL INDUSTRY)

INDRANI DUTTA (CREATIVE PURSUITS)

DR. SANDIP KUMAR DAN (ADMINISTRATION (EDUCATION))

JUNE TOMKYNS (BEAUTY THERAPY)

RAJESH AGARWAL (CATERING)

SMRITI LALA (CULTURAL ACTIVITIES)

CA SANJIB SANGHI (PROFESSIONAL SERVICES)

ANSHU MODI (FASHION DESIGNING)

MANOJ TOLIA (HUMANITARIAN SERVICES)

SUJIT BOSE (SOCIAL SERVICES)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

CHUNI GOSWAMI (SPORTS)

COUPLE AWARD

ARJUN CHAKRABORTY (ACTING (CINEMA & TELEVISION))

WITH NILANJANA CHAKRABORTY (JEWELLERY DESIGNING)

INSTITUTION AWARDS

RANGAKARMEE (THEATRE)

ORION EDUTECH (EDUCATION)

PRESS CLUB, KOLKATA (MASS MEDIA)

THE CALCUTTA SCHOOL OF MUSIC (MUSIC)

SAWANSUKHA INSTITUTE (JEWELLERY DESIGNING)

2014

ACHIEVERS AWARDS

GANESH HALOI (Painting)

PALLAVI CHATTERJEE(Acting (Cinema & Television)

ASHOK PAREEK (Professional Services)

DIPANNITA ACHARYA (Music - Folk)

DINESH PODDAR (Stage Creativity)

MANOGYA LOIWAL (Journalism)

PROF. A. K. SAMANTA (Jute Technology)

DR. ARUP MITRA (Spiritialistic Philosophy & Science)

LIVING LEGEND AWARDS

PT. BIRJU MAHARAJ (Indian Classical Dance)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

BUDDHADEB GUHA (Literature)

COUPLE AWARD

GOUTAM GHOSE (Film Making)

NEELANJANA GHOSE (Fashion Designing)

INSTITUTION AWARDS

FICCI LADIES ORGANISATION (FLO) (Women Empowerment)

HELPAGE INDIA (Services To Senior Citizens)

ADDLIFE CARING MINDS (Health & Mental Wellness)

LA MARTINIERE FOR BOYS (Education)

2013

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

SOMNATH CHATTERJEE (Public Services)

ACHIEVERS AWARDS

WASIM KAPOOR (Art & Painting)

RACHNA BANERJEE(Acting - Cinema)

BAICHUNG BHUTIA (Sports)

RUPREKHA BANERJEE (Music - Singing)

ABHISHEK DUTTA (Fashion Designing)

SOMI GUPTA (Beauty Therapy)

DINESH JAIN (Financial Services)

RUCHIKA MEHTA (Journalism)

DR. VIVEKANANDA CHAKRABORTY (Education)

PROF. VIR BALA AGGARWAL(Mass Communication)

INSTITUTION AWARDS

ITC SANGEET RESEARCH ACADEMY (Propagation of Indian Classical Music)

AHEAD (Rehabilitation of Autistic & Mentally Challenged Children)

PURWANCHAL NAGRIK SAMITY (Social Services)

MSBT DANCE INSTITUTE “UDAYAN” (Indian Dance)


2012

TAPAS PAUL (M. P.) (Acting - Cinema)

NEELANJANA GHOSE (Fashion Designing)

KEYA SETH (Beauty Therapy)

BASUDEB BAGCHI (Entrepreneurship)

JOGEN CHOWDHURY (Art & Painting)

INDRANI SEN (Rabindra Sangeet)

SANTOSH JAIN (Creative Pursuits)

PRASHANT ARORA (Photography)

CHHANDA BANERJEE (Mass Media)

INSTITUTION AWARDS

CALCUTTA BLIND SCHOOL (Upliftment of Visually Impaired)

HARIYANA VIDYA MANDIR (Education)

MAHAVIR SEVA SADAN (Handicapped Activities)

SUKALYANN D ENTOURAGE (Indian Dance)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

PURNA CHANDRA DAS (BAUL) (INDIAN FOLK MUSIC)

COUPLE AWARD

HARSHAVARDHAN NEOTIA (ENTREPRENEURSHIP)

WITH MADHU NEOTIA (SOCIAL SERVICES)

INSTITUTION AWARDS

CALCUTTA BLIND SCHOOL (UPLIFTMENT OF VISUALLY IMPAIRED)

HARIYANA VIDYA MANDIR (EDUCATION)

MAHAVIR SEVA SADAN (HANDICAPPED ACTIVITIES)

SUKALYANN D ENTOURAGE (INDIAN DANCE)


2011

ACHIEVERS AWARDS

CHIRANJEET (Acting)

R. K. GUPTA (Spiritual Healing)

SWAGATA BOSE (Creative Arts)

USTAD SABIR KHAN (Music)

SUKTISUBHRA PRADHAN (Painting)

GARGI SENGUPTA (Education)

DEVENDRA KUMAR VYAS (Administration)

RANJEET KUMAR KANODIA (Professional Service)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

Russi Mody (Corporate Management)

P. K. BANERJEE (Sports)

COUPLE AWARD

SANJAY BUDHIA (INDUSTRIALIST)

AND MINU BUDHIA (ENTREPRENEURSHIP)

INSTITUTION AWARDS

PARIVAR (Betterment of Under Privileged)

MAHADEVI BIRLA GIRLS HIGHER SECONDARY SCHOOL (Education)

GLOBAL CANCER TRUST (Medical Services)

 

2010

MAMTA BINANI (Professional Services)

ANAMIKA KHANNA (Fashion Designing)

SREELEKHA MITRA (Acting Film & TV)

KANIKA MAITI (Social & Cultural Activities)

NARESH AGARWAL (Entrepreneurship)

DR. HARISH K. SAXENA (Youth Services)

GATUBHAI LATHIA (Social Welfare Services)

NORTON EMMANUEL (Education)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

MRS. MEHRU K. TANGREE- Social Services

MRS. JUSTICE MONJULA BOSE (RETD.)- Law & Justice

Eminent Jurist & Ex-Judge Calcutta High Court

COUPLE OF THE YEAR AWARD

BICKRAM GHOSH & JAYA SEAL GHOSH (Entertainment)

ACHIEVERS AWARDS

DR. RUPALI BASU (Administration)

INSTITUTION AWARDS

WORLD YOGA SOCIETY (Health & Fitness)

PUNJAB TECHNICAL UNIVERSITY (Education)

NATIONAL ASSOCIATION FOR THE BLIND (Services for Handicapped)

KOLKATA POLICE NABADISHA (Development of Police Community Relations)

2009

USHA UTHUP (INTERNATIONAL INTEGRATION THROUGH MUSIC)

MADHU NEOTIA (WOMEN WELFARE ACTIVITIES)

DEVYANI ASHRA (LEGAL SERVICES)

KIRAN UTTAM GHOSH (FASHION DESIGNING)

PAPIYA ADHIKARY (ACTING FILM & TV)

DIPANWITA ROY(DANCE)

SWAPNA BAGCHI(ENTREPRENEURSHIP)

MAYA SINGH (M. P.)(SOCIAL SERVICES)

MAJOR KRISHNA MOHINI(SOCIO. - EDUC. ACTIVITIES)

DR. DIPANWITA HAZARI(MEDICAL SERVICES)

INSTITUTION AWARDS

APNE AAP WOMEN WORLDWIDE (A2W2) - ANTI HUMAN TRAFFICKING

THE ASIATIC SOCIETY - SCIENTIFIC & LITERARY ACTIVITIES

NISHAN - E - SIKHI -CHARITABLE TRUST - SOCIAL & RELIGIOUS ACTIVITIES

HINDMOTOR NRITYANGAN - DANCE ACADEMY -INDIAN DANCE

Lifetime Achievement Award

MAHASWETA DEVI - (LITERATURE)

2008

DR. URMILA SINGH (EDUCATION)

USHA MEHTA (ADMINISTRATION)

RATNOTTAMA SENGUPTA (JOURNALISM)

ALOKANANDA RAY (DANCE)

AGNIMITRA PAUL (FASHION DESIGNING)

RINA CHOUDHURY (SERVICES)

USHA GANGULI (THEATER)

CHAITI GHOSAL (SOCIAL WORKS)

ANINDITA BANERJEE TAMTA (SOCIAL WORKS)

SUDHA ARORA (LITERATURE)

INSTITUTION AWARDS

MANOVIKAS KENDRA- INSTITUTE FOR THE HANDICAPPED

EASTERN ZONAL CULTURAL CENTRE (EZCC)- PROMOTION OF INDIAN CULTURAL

INDRANI DUTTA KALA NIKETAN DANCE

CALCUTTA FOUNDATION SOCIAL WELFARE

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

JUTHIKA ROY VETERAN SINGER

2007

SHEILA KAPOOR (ARTS & PAINTINGS)

MONICA CHANDA (CLASSICAL DANCE)

SHANTA GHOSE (ARCHITECT, URBAN PLANNER & ENTREPRENEURSHIP)

JUNE MALIAH (ACTING)

MALINI BHAGAT (EDUCATION)

SUSAN MANTOSH (ENTREPRENEURSHIP)

SAMPA SEN (THEATER)

Institutions Awards

HOPE FOUNDATION- WORKS FOR UNDER PRIVILEGED CHILDREN

BHARATIYA BHASHA PARISHAD- PROMOTION OF LITERATURE

SHRI SHIKSHYATAN SCHOOLEDUCATION

SMPAIINSTITUTE FOR PERFORMING ARTS

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

(CLASSICAL MUSIC)

2006

DR. NALINI SHUKLA (LITERATURE)

SANCHITA BHATTACHARYA (CLASSICAL DANCE)

LOCKET CHATTERJEE (ACTING (FILM & TV))

MANJU DUGAR (SOCIAL SERVICES)

MONICA CHOPRA PATEL (MARKETING & CONSULTANCY)

JOJO MUKHERJEE (SONGS & MUSIC)

NILANJANA CHAKRABORTY (JEWELLERY DESIGNING)

DR. MUMTAZ SANGHAMITA(MEDICAL SERVICES)

DIPALI BHATTACHARJEE (ART & PAINTING)

ISHITA DAS ADHIKARY (RECITATION)

KOJA REZA (ENTREPRENEURSHIP)

INSTITUTION AWARDS

ANANDALOK HOSPITAL(MEDICAL & SOCIAL ACTIVITIES)

LAKSHMIPAT SINGHANIA-ACADEMY (EDUCATION)

ACADEMY OF FINE ARTS(ACADEMIC ACTIVITIES)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

ASHOKA GUPTA(SOCIAL WELFARE ACTIVITY)

SUPRIYA DEVI(FILM & TELEVISION)

2005

POSTHUMOUS AWARD

LATE ROMA MONDAL(RABINDRA SANGEET)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

SOVA SENACTING (CINEMA & STAGE)

PRITI PATEL (DANCE)

SUSMITA BHATTACHARYA(EDUCATION)

RENU ROY(ART & CULTURE)

BITHI CHOTTOPADHYAY(POETRY & LITERATURE)

MANDIRA MUKHERJEE(ENTREPRENEURSHIP)

JYOTI KHAITAN(FASHION DESIGNING)

(ADMINISTRATION)

PURNIMA SAMADDER(MUSIC)

SWASTIKA MUKHERJEE(ACTING)

SRUTI DHAR(SOCIAL CULTURAL ACTIVITIES)

INSTITUTION AWARDS

MISSIONARIES OF CHARITY(HUMANITARIAN SERVICES)

BIRLA ACADEMY OF ART-& CULTURE(ACADEMIC ACTIVITIES)

BHAWANIPUR GUJARATI -EDUCATION SOCIETY(EDUCATION)

CONCERN INDIA FOUNDATION(WORKS FOR UNDER PRIVILEGED & DISABLED)

SCHOOL OF HUMAN GENETICS -& POPULATION HEALTH (DEVELOPMENT IN RURAL AREAS)

2004

POSTHUMOUS AWARD

LATE KETAKI DUTTA(CINEMA, TELEVISION & STAGE)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

PRATIBHA BASULITERATURE)

SABITIR CHATTERJEE(CINEMA)

SOMA MUKHERJEE(ADMINISTRATION)

BRATATI BANDYOPADHYAY(NEWS READING & RECITATION)

PIU SARKAR(MODELING)

RADHA SONTHALIA (Entrepreneurship)

MOUSUMI DAS(SINGING)

HEMANTEEKA PURI(SOCIAL WORKS)

INDRANI HALDAR(ACTING)

MONA GHOSH(ART & PAINTING)

SHOMA A. CHATTERJEE(JOURNALISM)

SUGATA D'SOUZA(EDUCATION)

INSTITUTION AWARDS

RAMKRISHNA VIVEKANANDA -MISSION (BARRACKPORE)WOMEN & CHILD DEVELOPMENT

BIRLA HIGH SCHOOL GIRLSEDUCATION

CALCUTTA YOUTH CHOIR(SONGS & MUSIC)

2003

SUCHITRA BHATTACHARYA(WRITER)

CHURNI GANGULY(TV SERIAL)

SEEMA AGARWAL(FASHION DESIGNING)

SANJUKTA VOHRA(ENTREPRENEURSHIP)

PARAMITA SAHA(DANCE)

SWAGATA L. DASGUPTA(MUSIC)

MEENA PUROHIT(CIVIC SERVICES)

RITU KAPUR(COOKING)

SHARMILA SINGH FLORA(BEAUTY THERAPIST)

(DESIGN - O - VISION)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

Ritu Kapur (Cooking)

BHARATI DEVI(CINEMA)

DR. PRATIBHA AGARWAL(THEATER)

POSTHUMOUS AWARD

RANU MUKHERJEE(FINE ARTS)

2002

RITA BHIMANI(PUBLIC RELATION)

SUMEDHA SEN (ADMINISTRATION)

MAYA SIDDHANTA BASU(ADVENTURE)

DR. KANCHAN GURTU(MEDICAL COUNSELING)

DEEPA PITTY(FASHION DESIGNING)

ANJALI RAJDAN(EDUCATION)

LUNA PODDAR(CLASSICAL DANCE)

PUSHPA LUTHRA(COOKING)

USHA PATHAK(Humanitarian Services)

INDRANI SEN(ADVERTISING)

POSTHUMOUS AWARD

ASHAPURNA DEVI(LITERATURE)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

SHANU LAHIRI(ART & PAINTING)

DR. SHARADA FATEHPURIA(SOCIAL WORKS)

2001

POSTHUMOUS AWARD

MOTHER TERESA (SERVICES TO HUMANITY)

DEBJANI MAJUMDER (DANCE)

SATABDI ROY (FILM)

VEENA KICHLU(CULTURAL ACTIVITIES)

KIRAN SHARMA(SOCIAL WORKS)

ATIYA MUSHTAQUE(HUMANITARIAN SERVICES)

THAILA SRINIVASAN (EDUCATION)

Shagun Agarwal (Fashion Designing)

Krishna Dutt (Pantomime)

PADMABEN PARIKH(WOMEN'S WELFARE)

DR. TAPATI BASU- JOURNALISM & MASS MEDIA

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

MALABIKA KANAN(CLASSICAL MUSIC)

UMA SIDDHANTA(ART & SCULPTURE)

2000

RUPA GANGULY (FILM & TV)

RITU SINGH(MEDIA)

G. R. D' COSTA HART (EDUCATION)

SARITA BANERJEE(DANCE & CULTURE)

SUJATA SETH(PUBLIC RELATIONS)

BULA CHOWDHURY(SPORTS)

Tikli Basu(Media)

SUNITA GOENKA(SOCIAL WORK)

Ranjan Shah (Noble Service)

DR. SUDIPA BASU(WELFARE ACTIVITIES)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

(MISSIONARY OF CHARITY)

SUCHITRA MITRA(MUSIC)

NAVANEETA DEV SEN(WRITER)

1999

DEBASREE ROY (FILM & TV)

SWARN OBHRAI (SOCIAL WORKS)

Heena Gorsia (Management & Administration)

BEBE MUKHERJEE (Fitness & Beauty)

SHARBARI DATTA(FASHION DESIGNING)

Rupali Talukdar(Tourism)

JYOTIRMOYEE SIKDAR (SPORTS (ATHLETIC))

RIYA SEN(MODELING)

Dr. Snigdha Bhowmik (DANCE & CULTURE)

Madhuri Kapur (Self Development)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

Sandhya Mukherjee(Music)

Ruma Guhathakurta (Music Special Awardee)

Dona Ganguly(Dance)

1998

MOON MOON SEN (FILMS & TV)

SANGEETA AGARWAL (ENTREPRENEURSHIP)

HEENA GORSIA (ADMIN. & MANAGEMENT)

SUSHMITA GUPTA(MEDIA)

KUSUM KHEMANI(SOCIAL & LITERARY WORK)

ALOKA KANUNGO(DANCE & CULTURE)

INDRANI MAHAPATRA (CREATIVE PURSUITS)

KOENA MITRA (MODELING)

JAYASRI MITRA(PUBLIC RELATIONS)

NIMMI PATHAK (EDUCATION)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

GIRIJA DEVI(MUSIC)

BHARATI ROY (EDUCATION)

1997

RAJYASREE BANDYOPADHYAY (PSYCHOTHERAPY)

SAMARPITA CHAKRABORTY (JOURNALISM)

BILLO KAPUR (SOCIAL WORK)

THANKAMANI KUTTY(CHOREOGRAPHY)

ANJALI SENGUPTA(CREATIVE ARTS)

DOLLY BASU (STAGE)

SUSHEEL GUPTA (MEDIA)

PRABHA KHAITAN(ENTREPRENEURSHIP)

SANDHYA ROY (FILMS)

NEENA SINGH (EDUCATION)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

AMALA SHANKAR(DANCE)

1996

TANUSREE SHANKAR (ART & DANCE)

NEELAM LOHIA (ENTREPRENEURSHIP)

KANTA ARORA (CREATIVE PURSUITS)

SYED MAHA-NAAZ WARSI(SOCIAL WORK)

TANUSREE DATTA(MUSIC)

RITUPARNA SENGUPTA (FILMS)

SHARMISTHA D. SAHA (MEDIA)

NAYANTARA DATTA(MODELLING)

SUDESHNA BASU (JOURNALISM)

MALINI ROY (SPORT)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

DR. PHULRENU GUHA(SOCIAL WORK)

KRISHNA SEN(SOCIAL WORK)

1995

ALKA BANGUR (ENTREPRENEURSHIP)

INDRANI DUTTA (FILMS)

RITU LUMBA (EDUCATION)

INA MUKHERJEE(SONGS & MUSIC)

PRIYANKA(ASTROLOGY)

SUSHILA CHANANI(LITERATURE)

SUHASH KUMAR(SERVICES)

BAISAKHI MAJUMDAR(MEDIA)

DIPANWITA NAIR (JOURNALISM)

NITA SARKAR (PUBLIC RELATIONS)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

DR. CHANDRAKALA PANDEY(SOCIAL WORK)

1994

JAYASHREE CHAKRABORTY (PAINTING)

SWAYAMPRABHA GADIYA (COOKING ART)

(JOURNALISM)

ILA MANDAL(SPORTS)

SUBHRA SANYAL(MIME)

ASHA GOURISARIA (LAW)

ALKA JAISWAL (Entrepreneurship)

SABITA MAHAPATRA(MUSIC)

SABINA NATH (ENVIRONMENT)

PRANATI TAGORE (TV MEDIA)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

SUSHILA SINGHI(SOCIAL WORK)

MAMATA SHANKAR(DANCE)

ACHIEVERS AWARDS ::

PANDIT AJOY CHAKRABARTY (CLASSICIAL MUSIC)
MUMTAZ SORCAR (ACTING - INDIAN CINEMA)
DR. SNEH DESAI (MOTIVATIONAL TRAINING)
JHULAN GOSWAMI (SPORTS - CRICKET)
SAJAN KUMAR BANSAL (ENTREPRENEURSHIP)
VAISHALI DALMIA (SOCIAL SERVICES)
IMRAN ZAKI (SERVICES TO EDUCATIONAL FRATERNITY)
GURPREET KAUR SETHI (CREATIVE PURSUITS)
LIPIKA BANERJEE (EDUCATION)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD ::

JUSTICE ASOK KUMAR GANGULY (JUDICIAL SERVICES)

COUPLE AWARD ::

PANDIT TARUN BHATTACHARYA (CLASSICAL MUSIC)
GURU SANCHITA BHATTACHARYA (CLASSICAL DANCE)

INSTITUTIONS AWARDS ::

TANSUSREE SHANKAR DANCE ACADEMY (INDIAN DANCE)
THE REFUGE (SERVICES TO HOMELESS & HELPLESS ORPHANS)
ADVERTISING CLUB CALCUTTA (SERVICES TO ADVERTISING FRATERNITY)

Art & Creativity

Entertainment / Television

Management

Films / Stage

Print / Electronics & Mass Media

Modeling

Education / Training

Dancing / Music

Public Relation

Social Services

Cultural

Sports

Entrepreneurship

Administration

Literature

IT Sector

Astrology

Social Services

Journalism

And Others…

Copyright © Bharat Nirman Awards.com All rights reserved.

Designed & mentioned By : Avant-Garde Technologies